Program

IMAGINATION CAN DO EVERYTHING


26.05. Program and schedule
16.00h Events announcement
16.10h Artistikum art and music workshops
17.15h KUD „Lira folklor“
18.15h Rhythmic Gymnastics
19.15h Borčanski opanak
20.00h Children's theater play "Alone in the house," play: Marta Milošević, Srđan Bjelogrlić i Nenad Savić
20.40h Special guest- Zorana Pavić, children's songs

 

27.05. Program and schedule
12.00hEvents announcement
12.10h Magician Mihajlo - show
12.55h Artistikum art and music workshops
13.50h Children's theater production "Magical pasuljko" play: Nemanja Janičić , Biljana Mitrović; Dejan Stojaković
14.50h KUD „Lira folklor“
15.40h Children's theater performance "Aska i Vuk" Cast: Dejan Stojaković i Biljana Mitrović
16.20h Dance Studio Skok
16.50h Krav maga
17.20h Hor Vrapčići
18. 00h Rhythmic Gymnastics
18.30h Prelo folklore
18.50h Children's theater production "Frog Prince" play: Nemanja Janičić , Biljana Mitrović; Dejan Stojaković
19.40h  Group Pahuljice
20.10h DJ party for children

 

28.05. Program and schedule
12.00h Events announcement
12.10h Inclusive show
12.50h Dance workshop under the guidance of Ace Aničić
13.50h KUD „Lira folklor“.
14.50h Children's theater production "Green Fairy Tale" play: Semir Gicic, Jelena Velkovski, Ammar Mešić i Milan Pajić
15.30h Adagio Ballet Studio
16.15h Hor Vrapčići
16.55h Cheerleaders Red star
17.25h Kud Despot Stefan
18.00h Children's theater performance of "Sleeping Beauty" performed by: Ana Pavlović, Nikola Simić i Aleksandra Rukavina
18.45h Magician Mihajlo show and workshops for small magicians
19.30h Rhythmic Gymnastics
20.15h DJ party for children



VIP MAGIC BOX, timetable and film schedule
(click on the title to get info)


Friday 26.05.2017
17.00h Splash 
19.00h Subura 

Saturday 27.05.2017
12.00h Guardians of Oz 
14.30h Feathered gang  
17.00h A different father 
19.00h The Eye of Istanbul 

Sunday 28.05.2017
12.00h Hauard Lavkraft and icy kingdom
14.30h Brave rooster 
17.00h Salesman 
19.00h Silence 

 



SERBIAN ADVANTAGE


FRIDAY 26.05. Program and schedule
17.00h Sokobanja - the first Serbian accordion (Milan Milicevic with the band)
18.00h Opening Ceremony
19.00h Presentation of Boljevac (trumpet)
19.30h Presentation of the Tourist Organization of Belgrade, TALIJA KUD (Cultural Artistic Society)


SATURDAY 27.05. Program and schedule
12.00h Presentation TO Subotica (Ravnica tambura orchestra)
12.35h Presentation of Banja Slovenia
13.10h Presentation of municipality Aleksinac
14.15h Presentation of municipality Negotin (choir Mokranjac)
14.50h Presentation of municipality Kikinda (choir and tamburaši)
15.30h Presentation Goldsmith festa
16.00h Presentation of Kanjiža
17.00h Presentation of municipality Čukarica
18.00h Presentation Just Out Festival Despotovac (Joust)
19.00h Presentation of municipality Negotin (band Storm)
19.30h Presentation of municipality Negotin (band Badmash)
20:00h Presentation of the National Tourism Organization of Montenegro (concert Vanja Radovanovic)


SUNDAY 28.05. Program and schedule
12.00h Presentation of Bela Palanka
13.30h Presentation of the National Tourism Organization of Montenegro (city music concert)
14.30 Presentation of Pozega municipality (manifestation Maglenijada)
17.00h Presentation of Bačka SPA (CAS "Peter Kocic" veterans "Roots", rock group "Santos brothers band")
18.45h Presentation of the National Tourism Organization of Montenegro (DJ Niggor)
20:00h Presentation of the National Tourism Organization of Montenegro (Southern Soul Festival - DJ Little Lu)